Nyhetssajter

Det är viktigt att vara källkritisk mot vad som publiceras på nätet o i olika nyhetskanaler. För det mesta läser jag både ”vänsterextrem” och ”högerextrem” media, tillsammans med ”etablerad” media o bildar mig en egen uppfattning.

”Etablerad media”
Aftonbladet – https://www.aftonbladet.se/
Dagens Nyheter – https://www.dn.se/
Expressen – https://www.expressen.se/
Helsingborgs Dagblad – https://www.hd.se/
Göteborgs-Posten – https://www.gp.se/
Nyheter24 – https://nyheter24.se/
Omni – https://omni.se/
Svenska Dagbladet – https://www.svd.se/
Sveriges Radio – https://sverigesradio.se/
Sveriges Television – https://www.svt.se/
Sydsvenskan – https://www.sydsvenskan.se/

”Vänstermedia”
Aktuellt Fokus – https://aktuelltfokus.se/
Arbetaren – https://www.arbetaren.se/
Arbetet – https://arbetet.se/
Dagens Arena – https://www.dagensarena.se/
ETC – https://www.etc.se/
Expo – https://expo.se/
Feministisk Perspektiv – https://feministisktperspektiv.se/
Flamman – http://flamman.se/
Internationalen – http://www.internationalen.se/
Offensiv – https://www.socialisterna.org/offensiv/
Proletären – http://proletaren.se/

”Högermedia”
Bubb.la – https://bubb.la/
Bulletin – https://bulletin.nu/
Document.no – https://www.document.no/
Exakt24 – https://www.exakt24.se/
Fria Tider – https://www.friatider.se/
Ingrid och Maria – https://www.ingridochmaria.se/
Kvartal – https://kvartal.se/
Ledarsidorna – https://ledarsidorna.se/
Nya Dagbladet – https://nyadagbladet.se/
Nya Tider – https://www.nyatider.nu/
Nyheter Idag – https://nyheteridag.se/
Riks – https://riks.se/
Samhällsnytt – https://samnytt.se/
Samtiden – https://samtiden.nu/
SwebbTV – https://swebbtv.se/

Bloggar och hemsidor, ”åt höger”
Det Goda Samhället – https://detgodasamhallet.com/
Every Kinda People – http://everykindapeople.blogspot.com/
Julia Ceasar – https://juliacaesar.blog/
Karl-Olov Arnstberg – https://morklaggning.wordpress.com/
Katerina Magasin – https://katerinamagasin.se/
Foliehatten i Teckomatorp – https://foliehatteniteckomatorp.blogspot.com/
Lars Bern – https://anthropocene.live/
Petterssons – https://petterssonsblogg.se/
Rebecca Weidmo Uvell – https://uvell.se/
Thoralf Alfsson – https://thoralfsblogg.com/
Tommy Hansson – https://tommyhansson.wordpress.com/

Bloggar och hemsidor, ”åt vänster”
Birger Schlaug – https://schlaug.blogspot.com/
Frances Blogg – https://francesblogg.com/
Konst och politik – https://konstochpolitik.org/
Magasiner Para§raf – https://www.magasinetparagraf.se/
Motargument – https://motargument.se/
Pepprat Rödgrönt – https://pepprat.blog/
Svensson – https://blog.zaramis.se/

Utländska medier
ABC News – https://abcnews.go.com/
Al-Jazeera – https://www.aljazeera.com/
BBC – https://www.bbc.com/
China Daily – http://global.chinadaily.com.cn/
CNN – https://edition.cnn.com/
Fox News – https://www.foxnews.com/
Moscow Times – https://www.themoscowtimes.com/
NBC News – https://www.nbcnews.com/
Times of India – https://timesofindia.indiatimes.com/